Poznaj ranking najciekawszych ścieżek rowerowych w Warszawie i dowiedz się, gdzie warto iść na rower. W Warszawie znajduje się dużo ścieżek rowerowych i dróg dla rowerzystów. Przygoda z rowerem w Warszawie może być niezwykle ekscytująca, można ją połączyć ze zwiedzaniem miasta i poszczególnych dzielnic. Poznaj najciekawsze propozycje do spędzania wolnego czasu na rowerze w Warszawie.
Aktualna mapa ścieżek rowerowych 2021
Ścieżki rowerowe w Warszawie – ranking 2021
Warszawa nieustannie rozwija infrastrukturę rowerową. Łączna długość wszystkich ścieżek liczy ponad 415 km. Nasz ranking rozpoczynamy od najlepszej trasy rowerowej w mieście – Szlakiem Wisły.
1 – Szlak Wisły
Długość szlaku liczy 37 km. Ścieżka rowerowa szlakiem Wisły zaczyna się w Młocinach, prowadzi nas przez Łazienki Królewskie i Stare Miasto, aż do Powsina, gdzie można przy okazji odwiedzić Park Kultury. Szlak biegnie wzdłuż lewego brzegu Wisły. Jest to najdłuższy i niezwykle piękny szlak dla rowerzystów, podczas którego można podziwiać nie tylko architekturę i zabytki Warszawy, ale rozwijającą się faunę i florę stolicy.
Atrakcje na trasie: Centrum Nauki Kopernik, Zamek Ujazdowski, Biblioteka Uniwersytecka, Park Kultury w Powsinie
2 – Szlak Bitew Warszawskich
Długość szlaku 33 kilometry. Miłośnikom historii i odkrywcom polecamy wycieczkę rowerem przez szlak Bitew Królewskich. Trasa startuje na Placu na Rozdrożu, biegnie przez Most Łazienkowski, następnie al. Stanów Zjednoczonych, Siekierki, Gocław. Po drodze zwiedzimy następnie lub odpoczniemy w przepięknym lesie Rembertowskim i rezerwacie Kawęczyńskim. Szlak ten został nazwany szlakiem bitew, gdyż po drodze znajduje się wiele krzyżów oraz pomników upamiętniających bitwy warszawskie, a także liczne kościoły i cmentarze.
Atrakcje na trasie: Kanał Gocławski, Zamek Ujazdowski
3 – Szlak Słoneczny
Długość szlaku 8,5 km. Jest to szlak idealny dla rodzin z dziećmi. Trasa biegnie po wschodniej części Warszawy, rozpoczyna się po prawej stronie Wisły przy elektrociepłowni Żerań, niedaleko słynnej warszawskiej plaży przy Moście Poniatowskiego. Jest to trasa bardzo atrakcyjna dla dzieci, gdzie po drodze można spotkać misia mieszkającego w warszawskim ZOO. Po drodze można podziwiać Stadion Narodowy i Park Praski.
4- Szlak Obwodowy
Długość szlaku 22 kilometry. Jest to trasa idealna dla miłośników natury. Biegnie ona miasto poprzez parki i zielone tereny Warszawy, gdzie można zaczerpnąć świeżego powietrze i złapać kontakt z naturą. Trasa rozpoczyna się w lesie Bielańskim, biegnie przez Marymoncką, Słodowiec, Bitwy Warszawskiej 1920, Pola Mokotowskie, Aleje Ujazdowskie, aż po Łazienki Królewskiej. Atrakcją po drodze są Łazienki Królewskie.
5 – Szlak Żerań-Nieporęt
Długość szlaku liczy 16 km. Jest to szlak rowerowy łączący Pragę Północ z Nieporętem. Początek trasy rozpoczyna się przy Rondzie Starzyńskiego, biegnie przez ulicę Jagiellońską, po drodze możemy odwiedzić dawną fabrykę FSO, biegnie w okolicach Portu Żerańskiego, Białołękę i kończy się przy kanale Nieporętu.
6 – Szlak Podskarpowy
Długość trasy liczy 5 km. Jedna z najstarszych ścieżek rowerowych w Warszawie przypominająca nieco szlak Wisły. Trasa rozpoczyna się tuż przy Moście Gdańskim, biegnie przez Wybrzeże Gdyńskie, Mariensztat, aż po Park Rydza Śmigłego.
7 – Szlak MTB
Długość trasy ma 27 km. W dzielnicy Wawer w Warszawie jest jedyny w okolicy szlak dla miłośników extreme jazdy MTB. Szlak jest nazywany czarną ścieżką, wykorzystuje naturalne walory otoczenia i stwarza warunki idealne dla kolarstwa górskiego. Krajobraz otoczenia mazowieckiego jest niezwykle urokliwy na szlaku, po drodze można pośmigać na zielonych pagórkach, piaszczystych wydmach, ostrych zjazdach i zakrętach. Jest to ścieżka dla osób poszukujących wyzwań i dawki adrenaliny. Trasa rozpoczyna się i kończy przy ulicy Pożarskiego. Na szlak warto zabrać rower górski, przejechanie ścieżki zajmuje około 2,5 h.
8 -Szlak przez Mazowiecki Park Krajobrazowy Warszawa-Otwock
Niezwykle uroczą trasą jest szlak biegnący od Warszawy po Otwock przez Mazowiecki Park Krajobrazowy. Wycieczka zaczyna się przy rondzie Wiatraczna, warto wybrać drogę przez ul. Szaserów gdzie prowadzi ścieżka do PKP Gocławek. Później należy kierować się na ul. Korkową, przy rezerwacie Jana III Sobieskiego zaczynają się tereny zielone. Szlak biegnie malowniczym otoczeniem rzeki Mieni.
Stacja naprawy rowerów – niezbędnik na każdym szlaku
Od niedawna na szlakach rowerowych powstają stacje naprawy rowerów. Pozwalają one wykonać naprawy, dokręcić śrubki czy napompować koła w rowerze. Dzięki stacjom naprawy rowerów ścieżki rowerowe stają się bardziej atrakcyjne, bezpieczne i przyciągają większe zainteresowanie rowerzystów.